Kobiety niczym perły

Przez stulecia rola kobiet w społeczeństwie była wyraźnie sprecyzowana i nie podlegała jakiejkolwiek dyskusji. Ład nałożony odgórnie sprawił, iż od małego każda dziewczynka przygotowywana była do pełnienia swoich powinności w dorosłym życiu, czy tego chciała czy nie, a jej własne zdanie nie miało żadnego znaczenia. Na szczęście dla pań wraz z biegiem czasu te sztywne ramy zaczęły się coraz bardziej rozluźniać, a kobiety śmielej marzyły i po te marzenia sięgały. Ula Ryciak, autorka książki ”Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata”, postanowiła w swoim dziele przybliżyć sylwetki tych, które odważyły się wyłamać poza utarte kanony.

W pogoni za kruchym pięknem

Michalina Isaakowa była pisarką, która w ślad za swoim mężem zaczęła zajmować się amatorsko entomologią. Ta cechująca się dużą odwagą, zapalona poławiaczka motyli zapuszczała się w głąb puszczy, gdzie wytrwale wypatrywała co ciekawszych okazów owadów. W swoich poszukiwaniach samotnie przemierzała Amerykę Południową, aż w końcu jej podróż urywa się, gdy kobieta znika w tajemniczych okolicznościach.

Nieoczekiwana fascynacja

Jadwiga Toeplitz-Mrozowska była przedwojenną, popularną aktorką oraz piosenkarką, która braki w wykształceniu aktorskim nadrabiała charakterem oraz pracowitością. Wyjazd do Włoch, który miał pomóc ukształtować jej dalszą karierę przybrał jednak nieoczekiwany zwrot i skierował aspirującą artystkę na nieco inne tory. Nowa fascynacja, jaką stały się dla niej podróże oraz zasoby finansowe, które posiadała, umożliwiały kobiecie pogoń za nieoczekiwaną pasją. Największy rozgłos przyniosły jej wyprawy do Azji oraz wkład jaki wniosła w sporządzenie map niezbadanych wcześniej terenów czy też wytyczenie szlaków, które posłużyć miały do przepraw górskich.

Wytrwałość w dążeniu do wiedzy

Maria Czaplicka pragnęła się uczyć i rozwijać. Niestety olbrzymią przeszkodę na drodze ku temu stanowił fakt, iż była kobietą. Jednak jej upór i determinacja sprawiły, iż nie tylko została pierwszą polską antropolożką, ale też pierwszą kobietą wykładającą tenże kierunek na prestiżowej uczelni – Oxfordzie. Zafascynowana Syberią organizuje wyprawę naukową w ten ekstremalny zakątek świata, a wszystko po to, aby badać tamtejszą ludność oraz ich zwyczaje.

Sprawczyni wszystkiego

Ula Ryciak w książce ”Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata” przedstawiła, a także przybliżyła losy fascynujących bohaterek, ich przygody, dokonania oraz świat, jaki te niesamowicie dzielne kobiety stworzyły na przekór wszelkim ograniczeniom. Sama Ryciak to nie tylko pisarka, ale także scenarzystka oraz podróżniczka. Na jej dorobek literacki składają się takie dzieła jak m.in “Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów” czy też biografia Agnieszki Osieckiej “Potargana w miłości”. Jest ona również zdobywczynią Nagrody Literackiej “Gryfia”.

Vintage obraz autorstwa freepik - www.freepik.com